Preskoči na sadržaj
Donget
Preuzmi
Svi članci

Podeliti račun jednako ili po stavkama? Kada je šta pošteno

Jednako za slične porudžbine u redovnom društvu; po stavkama kod velikih razlika, preskočenog pića ili jedne večere. Primer pokazuje iznose.

The Donget team 6 min čitanja

Stiže račun, neko predlaže „samo na jednake delove”, pola stola klima glavom, a druga polovina računa u sebi. Osoba sa salatom i kiselom vodom plaćaće deo tuđih koktela. Verovatno večeras neće ništa reći.

Jednako je brzo, po stavkama precizno. Delite jednako kada su porudžbine slične i često jedete zajedno, tako da se male razlike ponište. Delite po stavkama kod velike razlike, preskočenog alkohola ili jednokratnog susreta. Kad niste sigurni, zajedničko jednako, ostalo prema porudžbini.

Zašto rasprava o jednakom računu traje

Zagovornici jednake podele računaju da će se razlike vratiti: danas vaš biftek, sledeće nedelje moj. Kod redovne grupe to često važi i niko ne završava večeru čitajući cene.

Ni deljenje po stavkama nije nužno sitničavost. Neke razlike su stalne. Osoba koja ne pije stalno plaća tuđe vino; student s ljudima koji rade stalno bira najjeftinije jelo. Jednosmerne razlike se sabiraju.

Pravo pitanje je hoće li se ovaj višak ikada izravnati.

Jednaka podela kroz više večera: promenljive razlike se poništavaju, ali stalno manja porudžbina iste osobe pravi sve veći jaz

Tri pitanja pre naručivanja

Pitajte sada, ne uz račun.

  1. Da li je razlika veća od pića? Slične najniže i najviše porudžbine daju malu grešku. Dvostruka porudžbina je druga stvar.
  2. Da li je neko preskočio alkohol? Piće često pravi najveći jaz, a osoba koja ne pije preskače ga i sledeći put.
  3. Hoćete li ovo uskoro ponoviti? Nedeljno društvo može da pređe preko sitnica. Jedna večera, poslovni izlazak ili ljudi koji se slabo znaju nemaju sledeći krug.

„Ne, ne, da” upućuje na jednako. Drugačiji odgovor opravdava stavke ili kombinaciju.

Jednako kad su porudžbine bliske

Za stalno društvo sličnih navika to je dobar početak: svako ima glavno jelo i piće, cene malo odstupaju i dolazite opet. Ne treba račun, a odstupanje može biti manje važno od vremena koje štedite. Pošteno je i za zajedničke poslužavnike, gde niko ne može da odmeri ko je koliko jeo.

Po stavkama kad nisu

Svako plaća svoje i deo zajedničkog. Odgovara velikim razlikama, mešavini onih koji piju i ne piju, jednokratnoj grupi i ograničenom budžetu po kome je neko birao. Fotografija računa i dodela redova u aplikaciji skraćuju nekadašnje dugo računanje.

Kombinacija: zajedničko jednako, lično po stavkama

Načosi i pomfrit su za sto, biftek i kokteli nisu. Svaki red pratite prema nameni: zajedničko među korisnicima, ostalo naručiocu. Preciznost je tamo gde postoji razlika. Ostale metode, od iznosa do procenata, opisuje pet načina podele troška.

Primer: petoro sa različitim porudžbinama

Ana, Bojan, Katarina, Dejan i Elena večeraju, Bojan plaća sve.

  • Ana: salata 1.400 RSD, kisela voda 400 RSD — 1.800 RSD
  • Bojan: biftek 3.800 RSD, dva koktela 2.800 RSD — 6.600 RSD
  • Katarina: testenina 2.200 RSD, vino 1.200 RSD — 3.400 RSD
  • Dejan: burger 1.800 RSD, sok 400 RSD — 2.200 RSD
  • Elena: testenina 2.200 RSD, dve čaše vina 2.400 RSD — 4.600 RSD
  • Zajedničko: načosi 1.500 RSD i pomfrit 1.000 RSD — 2.500 RSD, po 500 RSD

Hrana i piće su 21.100 RSD. Porez ovog primera 7 % je 1.477 RSD, napojnica 20 % je 4.220 RSD. Račun je 26.797 RSD. Dodaci su 27 %, pa osnovicu množimo sa 1,27; srazmeran porez i napojnica objašnjavaju zašto.

SopstvenoZajedničkoOsnovicaKombinovano × 1,27JednakoRazlika
Ana1.800 RSD500 RSD2.300 RSD2.921 RSD5.359 RSDplaća 2.438 RSD više
Bojan6.600 RSD500 RSD7.100 RSD9.017 RSD5.361 RSDplaća 3.656 RSD manje
Katarina3.400 RSD500 RSD3.900 RSD4.953 RSD5.359 RSDplaća 406 RSD više
Dejan2.200 RSD500 RSD2.700 RSD3.429 RSD5.359 RSDplaća 1.930 RSD više
Elena4.600 RSD500 RSD5.100 RSD6.477 RSD5.359 RSDplaća 1.118 RSD manje
Ukupno18.600 RSD2.500 RSD21.100 RSD26.797 RSD26.797 RSD

Tačan jednak udeo je 5.359,40 RSD. Zaokruživanjem na cele dinare četvoro plaća 5.359 RSD, a platilac Bojan preuzima preostala dva dinara i plaća 5.361 RSD. Ana, Katarina i Dejan zajedno plaćaju 4.774 RSD preko porudžbina, Bojan i Elena toliko manje. Ana gotovo dvostruko. Katarininih 406 RSD može da se izravna; Aninih 2.438 RSD je druga razlika.

Jednako ili po stavkama za petoro: jednake kolone naspram vrlo različitih porudžbina, s proporcionalnim dodacima i najmanjom kolonom kraćom od trećine najveće

Kombinovano se zatvara kroz četiri prenosa Bojanu: Ana 2.921 RSD, Katarina 4.953 RSD, Dejan 3.429 RSD i Elena 6.477 RSD.

Brži dogovor: svako svoje piće

Ako ne želite da delite glavna jela po stavkama, hranu jednako, piće pojedinačno. Ana bi platila 4.039 RSD, Bojan 7.085 RSD pošto preuzme dva dinara zaokruživanja. Bliže kombinovanom nego jednakom, jer je piće činilo veliki deo razlike. Ana ipak pokriva deo Bojanovog bifteka. Redovnoj grupi kompromis može odgovarati, za jednu večeru bolje je po stavkama. Podela restoranskog računa objašnjava ceo postupak.

Recite pravilo pre porudžbine

„Svako svoje, predjela zajedno?” na početku je neutralno. Uz račun može zvučati kao primedba. Ako ste već dogovorili jednako, ispoštujte večeras pa predložite promenu za sledeći put. Ako svima odgovara i porudžbine su slične, ništa ne treba menjati: to je jednostavan oblik plaćanja svako svog dela.

Gde tu dolazi Donget

Za jednako izaberite Dodaj trošak, unesite zbir i ostavite Jednako. Za stavke Skeniraj račun i Skeniraj uz AI čitaju fotografiju. Svako bira Preuzmi deo svoje porudžbine; načosi i pomfrit dele se među onima koji su ih jeli. Porez i PDV raspoređuje se srazmerno. Tu ulaze i odštampana napojnica ili usluga; onu dodatu za stolom upišete pre čuvanja. Dok niko ne preuzme ništa, račun ostaje jednak. Podeli sve jednako vraća taj režim jednim dodirom.

Večera stoji u saldu uz ostale troškove, a Podmiri dugove predlaže najmanje prenosa. Poređenje aplikacija za račune prikazuje prednosti i granice.

Često postavljana pitanja

Da li je pošteno podeliti račun jednako?

Jeste kada su porudžbine slične i često jedete s istim ljudima, pa se male razlike vremenom izravnaju. Nije kada je razlika velika ili stalno na istoj osobi, recimo prijatelju koji ne pije alkohol.

Kada treba deliti račun po stavkama?

Kad je najveća porudžbina skuplja od najmanje za više od pića ili dva, neko nije pio alkohol ili se grupa verovatno neće ponovo okupiti za večeru. Dovoljan je jedan od tih razloga.

Koji je najpošteniji način podele računa?

Obično kombinacija: zajednički tanjiri i flaše jednako među onima koji su ih delili, sopstvena jela i piće po osobi, a porez i napojnica srazmerno svačijoj osnovici.

Treba li i porez i napojnicu deliti jednako?

Samo ako je i hrana jednako podeljena. Uz stavke dodaci treba da budu srazmerni, inače mali potrošači pokrivaju deo napojnice većih porudžbina.

Da li je nepristojno tražiti podelu po porudžbini?

Ne ako kažete pre naručivanja. Tada je dogovor o sopstvenom piću neutralan, a po dolasku računa može zvučati kao komentar tuđe porudžbine.

Šta ako je grupa već dogovorila jednaku podelu?

Ovog puta platite dogovoreni deo, a promenu predložite pre sledeće večere. Promena pravila kad hrana stigne može malu razliku pretvoriti u raspravu.

Zaključak

Jednako za slične porudžbine i redovno društvo. Stavke za veliku razliku, preskočeno piće ili jednu večeru. Kombinacija deli zajedničko jednako, lično po osobi i dodatke srazmerno. Dogovorite je pre naručivanja.

Preuzmite Donget besplatno i podelite sledeću večeru jednako ili po stavkama, prema dogovoru za stolom.

Izmirite račune za nekoliko sekundi. Ostanite prijatelji godinama.

Pridružite se ekipama koje su sklonile tabelu. Preuzmite Donget besplatno.